Úvod Dřevoplast na terasu Jak postavit terasovou podlahu svépomocí?

Jak postavit terasovou podlahu svépomocí?

Firma BET System cz s.r.o. zavádí na trh nový výrobek, který se využívá především na pokládání venkovních podlah, WPC terasy, balkónů a také jako pochůzné plochy okolo bazénů, zahradních pěšin, chodníků a mnoho dalších variant. Díky našemu systému „klip-klap“ je sestavení WPC teras velmi jednoduché a rychlé, pokládku WPC podlahy zvládne svépomocí každý.

Co udělat před montáží WPC dlaždic?

Nejprve je důležité zajistit rovný a pevný povrch, který je opatřen nejméně 1% spádem od domu, nezbytný pro odtok vody a pro snažší údržbu terasy.

WPC terasovou dlažbu je vhodné pokládat přímo na absolutně rovný a pevný povrch (beton, cihly, staré dlaždice a jiná stará, ale pevná podlaha apod.) vždy s minimálním 1% spádem, aby bylo zabezpečeno dostačující odvodnění a předešlo se tím hromadící se vlhkosti.

Instalace

Montáž

Vždy začínáme nejlépe na té straně pokrývané plochy, která je zakončena zdí. Začneme nejprve směrem od rohu k ploše, kterou chceme pokrýt. Do rohu položíme první dlaždici hranou bez klipů, další dlaždicí pokračujeme v řadě tak, že „klip-klapy“ do sebe pokaždé secvakneme a tak spojíme jednotlivé dlaždice. Terasová prkna a dlaždice klademe vedle sebe vždy v jedné řadě směrem od rohu po celém obvodu zdi, následně v řadách směrem k celé ploše terasy. Okraje dlaždic již sestavené terasy opatříme koncovými lištami a popřípadě také rohy zkosenými rohovými lištami.

Pokud se v průběhu instalace rozhodnete o změnu orientace dlaždic a nebo je potřeba jednu dlaždici vyměnit či otočit, jemným škubnutím vyjměte dlaždici z klipsů a znovu opakujte postup až do zacvaknutí. WPC dlaždice je kdykoliv možné znovu rozebrat a zase (i jiným způsobem) složit.

Řezání

Pokud je potřeba dlaždici upravit do požadovaného specifického tvaru v závislosti na atypických podmínkách pokládané plochy (např. otvor pro zábradlí a nebo celkové zkosení dlaždic), je možné dlaždice upravit seříznutím. Pro řezání WPC dlaždic je vhodné použít klasických truhlářských nástrojů. Pro menší úpravy je možné použít ruční pily a pilky vhodné na řezání dřeva či plastu, pro radikálnější řez typu zkracování nebo zkosení pod úhlem, použijte strojní pilu s karbonovým kotoučem s hustě rozmístěnými zuby 10-15.

Před řezáním WPC dlaždice doporučujeme odstranit veškeré šroubky v místě řezu z podkladové PE desky vyšroubováním. Jakmile je dlaždice seříznutá a podkladová PE deska drží jen na pár šroubcích, doporučujeme podkladovou desku šroubky přichytit k WPC destičkám na více místech.

Údržba

WPC dlaždice není třeba složitě udržovat, stačí zamést plochu koštětem, zbavit se tím volných nečistot a omýt podlahu proudem vody tak, aby se případné smetí vyplavilo i pod povrchem terasy. Spadané listí a jiné nečistoty pod dlaždicemi je také možné odstranit vysavačem.

Mechanického poškození povrchu dlaždic, jako jsou rýhy a škrábance, se lehce zbavíte použitím drátěného kartáče po směru dřevěného dekoru dlaždic. Drátěný kartáč doporučujeme použít i pro odstranění takových nečistot, jako jsou vypálená místá po spadlém uhlíku z grilu a nebo po cigaretě. Mastné fleky lehce odstraníte houbičkou a přípravkem proti mastnotě tak, že manuálně napěníte místo znečištění, necháte chvíli působit a smejete proudem vody.

Změna barvy

Jelikož je WPC dlaždice tvořena ze 60% dřevem, je pro ni také přirozená změna barvy vlivem počasí či světla. Zvláště hned v prvních týdnech a měsících může dojít ke změně barvy o 10% vyšisováním. Barva dlaždic se po 2-3 měsících ustálí v závisloti na slunečním záření, poté budou barevné změny zcela nepatrné.

Vodní skvrny

U částečně zastřešených teras se mohou v místě stékání vody vytvořit vodní skvrny. Dešťová voda, která stéká přímo ze střechy na terasu a později uschne, může v kombinaci s prachem vytvářet skvrny v místě, kde střecha nad terasou končí. Vodní skvrny se dají zpravidla odstranit proudem vody či použitím smetáčku a kartáče. Tento efekt se v průběhu času zmenšuje, nelze mu však zabránit.

Záruka